PAŃSTWOWA AGENCJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
O NAS KONTAKT Parpa BIP Parpa ENG A A A

baner01

 

W dniach 9-10 grudnia 2009 roku w Warszawie odbyła się IV edycja Młodzieżowego Ogólnopolskiego Przeglądu Spektakli Profilaktycznych. Organizatorami Przeglądu byli: Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Biuro Rzecznika Praw Dziecka oraz Dom Kultury Dzielnicy Włochy.

PARPA od roku 2006 organizuje Młodzieżowy Ogólnopolski Przegląd Spektakli Profilaktycznych przygotowywanych przez młodzież – od tworzenia scenariuszy, aż po próby i prace nad scenografią.

Do konkursu zgodnie z zasadami ogłoszonymi w regulaminie zgłoszonych zostało 41 zespołów. Do udziału w finałowym Przeglądzie wybrano 24 najciekawsze spektakle.

Grupy przygotowujące swoje przedstawienia reprezentowały w przeważającej części szkoły, ale były też grupy zgłoszone przez Kluby Młodzieżowe czy Domy Kultury. W tworzeniu scenariuszy do przedstawień uczestniczyli młodzi ludzie, a problematyka poruszana w spektaklach dotyczyła przeróżnych problemów, jakie widzą w swoich środowiskach: od używania alkoholu, papierosów i narkotyków przez rówieśników, problemów przemocy, praw dziecka, aż do problemu uzależnień w rodzinie.
Przegląd składa się z kilku etapów:

Młodzi ludzie pod opieką dorosłych tworzyli scenariusz i przygotowywali spektakl dotyczący problemów młodych ludzi w kontekście profilaktycznym, mogli też ten spektakl pokazać swoim rówieśnikom;

Z najlepszych prac zgłoszonych do PARPA wybrano grupy, które zostały zaproszone do udziału w 2-dniowym spotkaniu w Warszawie;

Każda grupa miała okazję spotkać się z profesjonalnym jury w skład którego wchodzili: profilaktyk, reżyser, aktor, każdy spektakl był omawiany

Najlepsze prace pokazane na Przeglądzie zostały nagrodzone nagrodami, każda grupa otrzymała dodatkowo dyplom i statuetkę pamiątkową z udziału w Przeglądzie.Możliwość opowiedzenia o problemach swoich rówieśników, możliwość wyrażenia emocji, uczenia się umiejętności aktorskich czy reżyserskich jest dla młodych ludzi dobrym programem profilaktycznym. Jednocześnie mogą oni w pozytywny sposób oddziaływać również na swoje środowisko – nie tylko poprzez prezentacje spektaklu, ale również swoją postawę, zaangażowanie, pasję.

Nagrody wręczali: Rzecznik Praw Dziecka – Pan Marek Michalak oraz Dyrektor PARPA – Pan Krzysztof Brzózka

Nagrody otrzymały dwa zespoły:

W kategorii młodzieżowej:
Szkolne koło Teatralne „SzKoT” przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Bytomiu z przedstawieniem „Oto człowiek i ... świat”

W kategorii dziecięcej:
Grupa „Jedyneczki” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Korczaka w Czersku z przedstawieniem „Rozmowy w toku – Extra”

Jury IV Edycji Przeglądu:
Aleksandra Chodasz – psycholog, profilaktyk, trener dramy, prezes Stowarzyszenia Praktyków Dramy Stop-Klatka z Warszawy
Stanisław Banaś – reżyser, wykładowca, aktor, prezes Fundacji Teatru Ludowego z Krakowa
Witold Skrzypczyk – pedagog, profilaktyk, terapeuta, Dyrektor Profilaktyczno Rozwojowego Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży PROM z Łodzi

Warsztaty dla młodzieży prowadziły trenerki dramy: Ewa Brzozowicz, Agnieszka Bogucka.

Jury postanowiło również przyznać dwa wyróżnienia:

Teatr JaCy My przy Klubie Kontra w I LO im. J. Smolenia z Bytomia za przedstawienie „Moja spowiedź”

Szkolne koło teatralne ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Kole za przedstawienie „Dziewczynka z zapałkami”

Wkrótce na stronach PARPA zdjęcia i filmy z imprezy.

Lista zespołów zakwalifikowanych do udziału w Finale Młodzieżowego Ogólnopolskiego Przeglądu Spektakli Profilaktycznych.

Grupa „Zamojki” ze Szkoły Podstawowej im. A. Zamoyskiego w Bieżuniu z przedstawieniem „Stop nałogom”

Grupa „Jarzębinki” przy Wiejskim Domu Kultury w Drohobyczce z przedstawieniem „Papieros to nie to”

Grupa „Wesołe Koraliki” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dubiecku z przedstawieniem „Czarodziejskie sztuczki”

Grupa „AzO” przy Wałbrzyskim Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Wałbrzychu z przedstawieniem „Nieprzemyślana impreza”

Teatrzyk szkolny „Awaria” przy Zespole Oświatowo-Wychowawczym – Białki z przedstawieniem „A mogło być tak pięknie”

Grupa „Bieżuńskie perełki” przy Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Bieżuniu

Szkolne koło Teatralne „SzKoT” przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Bytomiu z przedstawieniem „Oto człowiek i ... świat”

Grupa „Odrzuceni” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Praszce z przedstawieniem „Wierzyć w człowieka”

Grupa Anonimowi Aktorzy z Gimnazjum nr 6 w Płocku z przedstawieniem „My nienormalni?”

Grupa „Normalnie nienormalni” z Gimnazjum z oddziałami integracyjnymi nr 4 im. Książąt Mazowieckich w Ciechanowie z przedstawieniem „Opowiastka wigilijna”

Młodzieżowy Teatr do spraw ciężkich - Centrum Młodzieżowym „Lider” przy Stowarzyszeniu Abstynenckim ALA z przedstawieniem „Ja... Ty... On... My... Wy... Oni...”

Grupa „Jedyneczki” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Korczaka w Czersku z przedstawieniem „Rozmowy w toku – Extra”

Grupa „Abstynenci” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole z przedstawieniem „Sport czy nałogi”

Uczniowie szkoły podstawowej w Nowych Zdunkach z przedstawieniem „Diablikowe kuszenie”

Grupa „Mała Rampa” ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. A. Mickiewicza w Kole z przedstawieniem „Którędy droga”

Szkolne koło teatralne ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Kole z przedstawieniem „Dziewczynka z zapałkami”

Teatr JaCy My przy Klubie Kontra w I LO im. J. Smolenia z Byytomia z przedstawieniem „Moja spowiedź”

Grupa „Ganamos” przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Mielcu z przedstawieniem „Oddział Zamknięty”

Grupa teatralna „Mała scena” ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Bytomiu z przedstawieniem „Nad przepaścią”

Grupa teatralna „Szóstka” z Gimnazjum nr 6 w Płocku z przedstawieniem „Obóz kondycyjny”

Silna grupa pod wezwaniem z V Liceum Ogólnokształcące w ZSO nr 1 w Mielcu z przedstawieniem

„Trudno wyjść z nałogu, a skusić się łatwo”

Grupa Teatralna „Bajox” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Iławie z przedstawieniem „Z sumieniem na ty”

Grupa „Maska” z Publicznego Gimnazjum im. I Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Boleszkowicach z przedstawieniem „Droga donikąd”

Młodzieżowa Grupa Teatralna Bengaku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Porąbce z przedstawieniem „Bo takie jest życie”Pozostałe spektakle zgłoszone do konkursu:

Grupa „Klubowicze” z Gminnego Ośrodka Kultury - Oddział w Przedmieściu Dubieckim z przedstawieniem „Gdyby można było cofnąć czas”Grupa „Sacramenco” z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dubiecku z przedstawieniem „Zemsta”

Grupa „Liga bez nałogów” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole z przedstawieniem „Impreza urodzinowa”Grupa „Przyjaciele” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bachórcu z przedstawieniem „Nie piję bo życie jest cenne”

Grupa Teatralna „Miniatura” z Publicznego gimnazjum w Nienadowej z przedstawieniem „Taniec z białą damą”Grupa „Słoneczka” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Iskaniu z przedstawieniem „Przebudzenie”

Grupa „Ars Vivendi” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących – Krobia z przedstawieniem „Trzeźwość = życie”Klasa IIIa z Gimnazjum nr im. Polskich Olimpijczyków w Kole z przedstawieniem „Z życia wzięte”

Klasa IIIf z Gimnazjum nr im. Polskich Olimpijczyków w Kole z przedstawieniem „Ratunku – moja róża umiera”Grupa „Anonimowi Aktorzy” z Gimnazjum nr 6 w Płocku z przedstawieniem „Córy życia”

Teatr Siódemka ze Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego – Różańsko z przedstawieniem „Zwycięstwo”Grupa „Promyk z centrum” ze Szkoły Podstawowej im. J. Piłsudskiego w Piątku z przedstawieniem „Silni razem”

Grupa „Cymelia” z Gimnazjum im. S. Gołębiowskiego w Bieżuniu z przedstawieniem „Katharsis”Grupa „Koryfeusz” przy Miejsko-Gminnej Bibliotece w Bieżuniu z przedstawieniem „W kokonie nałogu”

Grupa Gwardia Kornela „GK” z Gimnazjum nr 3 z Chorzowa z przedstawieniem „Zamieszanie w ogródku”Koło teatralne „Imperium” z Zespołu Szkół w Wojcieszowie z przedstawieniem „Historia Olki”

Teatr Janka z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku z przedstawieniem „Nie piję bo tak”

Serdecznie dziękujemy wszystkim zespołom i ich opiekunom, którzy przygotowali swoje projekty na MOPS. Mamy nadzieję, iż przygotowane przez Was spektakle nie pozostaną jedynie na nośnikach nagranych na potrzeby Przeglądu – większość z nich zasługuje na to, aby pokazywać je młodzieży.
Życzymy Wam satysfakcji z tego co stworzyliście, kreatywności i zapału na przyszłość – mamy nadzieję zobaczyć się z Wami na kolejnym Przeglądzie.

Organizatorzy Przeglądu

2014 PARPA - Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych -  Polityka Plików Cookie