PAŃSTWOWA AGENCJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
O NAS KONTAKT Parpa BIP Parpa ENG A A A

baner01

 

W dniu 30 marca br. o godzinie 14 w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbyła się konferencja prasowa będąca podsumowaniem europejskiego projektu Wspólne Działania na Rzecz Redukcji Szkód Powodowanych przez Alkohol - Joint Action on Reducing Alcohol Harm (akronim nazwy projektu: RARHA).

Alkohol jest drugim w kolejności czynnikiem ryzyka zachorowań i zgonów w państwach Unii Europejskiej jednak do tej pory nie było badań epidemiologicznych pozwalających na porównanie problemów alkoholowych w populacji generalnej krajów członkowskich. Pierwsze takie badania zostały zrealizowane w ramach projektu „Wspólne Działania na Rzecz Redukcji Szkód Powodowanych przez Alkohol” (Joint Action on Reducing Alcohol Harm - RARHA). Wzięło w nim udział 19 krajów, w tym Polska. Wyniki pozwoliły na porównywanie problemów związanych z alkoholem w krajach Unii Europejskiej, w tym stworzyły po raz pierwszy szansę porównania sytuacji w Polsce z innymi krajami. W badaniach wzięły udział następujące kraje europejskie: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Islandia, Litwa, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania oraz Włochy. Na konferencji zaprezentowany został raport z badań.

Podczas konferencji ogólne informacje na temat projektu Wspólne Działania na Rzecz Redukcji Szkód Powodowanych przez Alkohol przedstawił Krzysztof Brzózka – Dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Szczegółowe wyniki badania Standaryzowany Europejski Sondaż na temat Alkoholu (RARHA Standardized European Alcohol Survey) zostały zaprezentowane przez głównego badacza – dr. Jacka Moskalewicza.

Informacja prasowa (link do informacji prasowej w wersji pdf).

Raport COMPARATIVE MONITORING OF ALCOHOL EPIDEMIOLOGY ACROSS THE EU. Baseline assessment and suggestions for future action. Synthesis report.

 

2014 PARPA - Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych -  Polityka Plików Cookie