W dniach 4 – 5 czerwca br. w Warszawie, w Ośrodku Konferencyjno-Szkoleniowym Exploris mieszczącym się przy ul. Ciołka 6, odbyła się XXVIII sesja egzaminów certyfikacyjnych dla osób ubiegających się o tytuł specjalisty psychoterapii uzależnień lub instruktora terapii uzależnień (zgodnie z § 13 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012 r. w sprawie organizacji, kwalifikacji personelu, sposobu funkcjonowania i rodzajów podmiotów leczniczych wykonujących świadczenia stacjonarne i całodobowe oraz ambulatoryjne w sprawowaniu opieki nad uzależnionymi od alkoholu oraz sposobu współdziałania w tym zakresie z instytucjami publicznymi i organizacjami społecznymi).
Wniosek o przystąpienie do egzaminu wraz z pracami złożyło w wymaganym terminie 66 osób (61 osób starało się o tytuł specjalisty a 5 o tytuł instruktora). 10 osobom (w tym 1 kandydatowi do tytułu instruktora) Komisje Egzaminacyjne nie zaliczyły prac, co oznaczało niedopuszczenie tych osób do egzaminu. Niestety, klika osób zostało niedopuszczonych z powodu dokonania autoplagiatu w związku z czym przypominamy, że wymóg napisania nowej pracy, w sytuacji wcześniejszego nieprzyjęcia pracy do egzaminu czy nieobronienia pracy na egzaminie ustnym, oznacza opisanie faktycznego przebiegu pracy terapeutycznej z nowym tj. innym, realnie prowadzonym pacjentem. W związku z powyższym od sesji grudniowej planowane jest wprowadzenie programu antyplagiatowego. Jednocześnie proszę mieć na uwadze, że przyjęte do obrony prace, mogą być na różnym poziomie. Zdarzają się bardzo dobre prace a czasem tylko takie, które w minimalnym stopniu spełniają warunki przyjęcia do obrony. Przynajmniej teoretycznie prace dobre jest łatwiej obronić w związku z tym, że jest do nich mniej pytań, prace słabsze - z reguły obronić jest trudniej.
Podsumowując, do czerwcowego egzaminu zakwalifikowano 56 osób. 1 osoba zrezygnowała z podchodzenia do egzaminu w tej sesji i ostatecznie do egzaminu przystąpiło 55 osób – 51 starało się o certyfikat specjalisty a 4 o certyfikat instruktora. 1 osoba nie zdała części pisemnej egzaminu – testu. 5 osób kandydujących do tytułu specjalisty nie zaliczyło części ustnej egzaminu.
Tym samym grono Specjalistów Psychoterapii Uzależnień powiększyło się o 45 osób:
Mariolę Barańską, Teresę Bernekier, Monikę Boryczkę, Joannę Cichowlas, Elżbietę Szczerbę, Bernadetę Goździewicz, Beatę Górę-Kraus, Sławomira Grajnego, Kornelię Hołowczak, Beatę Jagielską, Krystynę Jankun-Wolną, Józefa Kadeckiego, Annę Kondrasiuk-Szczerbiak, Dianę Korczak, Edytę Krysińską, Ewelinę Kulig, Annę Kulikowską, Arkadiusza Kusztykiewicza, Annę Lesisz, Alinę Lipkowską, Arkadiusza Łuszczyńskiego, Magdalenę Małyszko, Jadwigę Mateusiak, Wenancjusza Matyska, Agatę Mróz-Pankowską, Monikę Niedźwiedź, Łukasza Nizińskiego, Aleksandrę Ochocińską, Karolinę Pawlik, Waldemara Piechotę, Mieczysława Potrzuskiego, Katarzynę Późniewską, Agnieszkę Ryniewicz, Monikę Sałek, Dorotę Smondek Siemienkiewicz, Wiolettę Świderską, Annę Tomiczek, Monikę Tomusiak-Mierzwę, Alicję Ulman, Lucynę Wnuk Lipińską, Renatę Wojnę, Agnieszkę Wójcik-Ignasiak, Agnieszkę Wrzoskiewicz, Martę Ziętal, Dominikę Żukowską.
Wśród Instruktorów Terapii Uzależnień witamy 4 osoby:
Wojciecha Kuśmierczyka, Justynę Różycką-Musiał, Jacka Stok-Stockiego, Marka Zawadę.
Wszystkim specjalistom psychoterapii uzależnień i instruktorom terapii uzależnień serdecznie gratulujemy.
Osoby, które nie posiadają certyfikatu serdecznie zapraszamy do przystąpienia do egzaminu w kolejnej sesji. Terminy sesji podane są w aktualnym „Informatorze dla kandydatów ubiegających się o uzyskanie certyfikatu” (www.parpa.pl - Certyfikacja terapeutów). Pula pytań egzaminacyjnych (testów) zamieszczona na stronie internetowej PARPA (Certyfikacja terapeutów – Pytania egzaminacyjne) może ulec niewielkim zmianom. Zmiany te mogą być wprowadzone najpóźniej do 90 dni przed terminem egzaminu.
Korzystając z okazji przypominamy, że do egzaminu można przystępować bez ważnego statusu. W wyniku wejścia w życie z dniem 1 lipca 2012 r. „Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012 r. w sprawie organizacji, kwalifikacji personelu, sposobu funkcjonowania i rodzajów podmiotów leczniczych wykonujących świadczenia stacjonarne i całodobowe oraz ambulatoryjne w sprawowaniu opieki nad uzależnionymi od alkoholu oraz sposobu współdziałania w tym zakresie z instytucjami publicznymi i organizacjami społecznymi” (DZ.U. poz. 734) nie istnieje już możliwość przedłużania ważności zaświadczeń o uzyskanym statusie. Jednocześnie każdej osobie przysługuje prawo do uzyskania wyłącznie jednego statusu na podstawie nowych przepisów, niezależnie od tego czy osoba ma/miała nadany status przed 1 lipca br. (i ewentualnie status ten był przedłużany), czy osoba występuje po raz pierwszy. Uprzednio nadane statusy zachowują swoją ważność zgodnie z datą widniejącą na danym zaświadczeniu. Po nowy status należy wystąpić na wniosku o potwierdzeniu statusu (dostępnym na www.parpa.pl – Certyfikacja terapeutów – Wzory dokumentów), który powinien wpłynąć do PARPA najlepiej, nie później niż na miesiąc przed wygaśnięciem ważności dotychczasowego statusu. Osoby dopiero rozpoczynające szkolenie I etapu, zobowiązane są do wystąpienia o status przed jego ukończeniem – warunkiem uzyskania zaświadczenia ukończenia szkolenia jest posiadanie statusu.