PAŃSTWOWA AGENCJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
O NAS KONTAKT Parpa BIP Parpa ENG A A A

baner01

 

Za nami I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa w Krakowie pt. "FASD - problem kliniczny i społeczny" (30.09 – 2.10.2015 Dwór w Tomaszowicach) - pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. W jednym miejscu i czasie spotkali się światowej sławy eksperci z Polski i z zagranicy, lekarze, specjaliści, pedagodzy, wychowawcy, rodzice i opiekunowie, którzy działają na rzecz lub mają kontakt z dziećmi z FASD oraz osoby chcące zdobyć wiedzę na temat Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych.

 Gospodarzami konferencji byli Wojciech Kozak - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego oraz Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa. Organizatorami wydarzenia byli Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie, Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie oraz Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Partnerzy - Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży CM UJ oraz Fundacja E&Y. Projekt był współfinansowany ze środków Województwa Małopolskiego.

W broszurze konferencyjnej organizatorzy witali uczestników pisząc: „Tego typu wydarzenie odbywa się w Polsce po raz pierwszy i tym bardziej cieszymy się, że tworzą go Państwo razem z nami. Przedsięwzięcie adresowane jest nie tylko do lekarzy i specjalistów, ale w równej mierze do rodziców, opiekunów i wychowawców dzieci z FASD  (ang. Fetal Alcohol Spectrum Disorder, pl. Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych). Wspomniane zaburzenia to skomplikowane i wielowymiarowe zagadnienia. Dopiero wspólne spotkania przedstawicieli wymienionych wyżej środowisk, mogą dać pełen obraz problemu, który ma charakter społeczny a nie indywidualny.” Jednym z celów wydarzenia było stworzenie forum, na którym wszyscy – prelegenci i uczestnicy - mogli uczyć się od siebie nawzajem. Wykłady pierwszego października pozwoliły zdobyć wiedzę na temat FASD oraz ją poszerzyć. Dzięki obecności zagranicznych gości było możliwe przybliżenie stosowanych w innych krajach rozwiązań w ramach terapii dzieci z FASD oraz ich porównanie z polskimi praktykami. Drugiego października odbyły się sesje pediatryczno - neonatologiczna, psychologiczno - terapeutyczna, psychiatryczno - neurologiczna oraz opiekuńczo - rodzicielska. W obu przypadkach wykłady wygłosili wybitni eksperci cieszący się autorytetem zarówno w Polsce jak i zagranicą m.in. prof. K. Warren, prof. E. Riley, prof. Ch. Chambers, dr n. hum. T. Jadczak - Szumiło czy prof. dr hab. A. Urbanik. W sumie w dyskusjach i spotkaniach 1. i 2. października wzięło udział ok. 320 osób.

To o czym należy pamiętać to fakt, że jedynie zachowanie abstynencji w okresie ciąży całkowicie chroni przed wystąpieniem schorzenia.

Wczesne rozpoznanie FASD i wdrożenie odpowiedniej, zindywidualizowanej interwencji pozwala na redukcję deficytów dziecka oraz poprawę jego funkcjonowania.

2014 PARPA - Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych -  Polityka Plików Cookie