PAŃSTWOWA AGENCJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
O NAS KONTAKT Parpa BIP Parpa ENG A A A

baner01

 

Zachowania ryzykowne dzieci i młodzieży stanowią zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia. Z jednej strony wpisane są w etap dorastania, a z drugiej mogą być sygnałem tego, że dziecko nie radzi sobie z przeciwnościami losu.

Zachowania ryzykowne dzieci i młodzieży (np. palenie papierosów, picie alkoholu, sięganie po narkotyki, zachowania agresywne, przemoc, kradzieże, wykroczenia, przedwczesna aktywność seksualna), stanowią zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia. Z jednej strony wpisane są w etap dorastania, a z drugiej mogą być sygnałem tego, że dziecko nie radzi sobie z przeciwnościami losu. Warto jednak wiedzieć, że bez względu na przyczyny, spełniają one ważną funkcję w życiu młodych ludzi. Zachowania ryzykowne mogą na przykład dawać poczucie większej niezależności i dorosłości, być sposobem radzenia sobie z lękiem, frustracją czy niepowodzeniem, lub też stanowią wyraz solidarności z rówieśnikami i wzmacniają poczucie własnej tożsamości.

Obowiązkiem rodziców i nauczycieli jest rozważne postępowanie w sytuacjach, gdy dziecko czy uczeń zachowuje się w sposób ryzykowny. Dorośli powinni zmniejszać ryzyko występowania takich zachowań poprzez pomaganie, wspieranie w trudnych sytuacjach, rozmawianie oraz przede wszystkim – traktowanie dzieci i uczniów z szacunkiem. Nie jest to łatwe zadanie i nie wszystkich da się ustrzec przed negatywnymi konsekwencjami zachowań ryzykownych, ale trzeba podejmować próby.

Szkoła i dom działają jak naczynia połączone. To, co się dzieje w szkole (zarówno na lekcjach jak i na przerwach), ma wpływ na atmosferę w domu i odwrotnie. To, jak funkcjonuje rodzina, ma wpływ na zachowanie dziecka w szkole. Ani nauczycielom, ani rodzicom nie wystarczą dobre zamiary i chęci. Potrzebują oni wiedzy i umiejętności by z powodzeniem prowadzić i wspierać dzieci.

Poniżej zamieszczamy wskazówki które adresujemy zarówno do dorosłych pracujących na rzecz dzieci i młodzieży, samych uczniów, jak i ich rodziców. Mamy nadzieję, że będą one inspiracją do szukania odpowiedzi na pytanie, jak można zapobiegać i ograniczać występowanie zachowań ryzykownych wśród dzieci i młodzieży.

W drugim pliku znajdziecie też Państwo wzory planów lekcji dla dzieci i młodzieży. Niech te kolorowe strony okażą się przydatne na początek roku szkolnego i zawisną przy wielu biurkach (można je potraktować jako dodatkowy gadżet do rozpowszechniania, rozdawania).

Pliki do pobrania:
Szkolny niezbędnik profilaktyczny
Plan lekcji

2014 PARPA - Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych -  Polityka Plików Cookie